ERC-20 TOKEN Nasıl Oluşturulur ?

Yazar Yorum Yap 24 Görüntüleme

Selamlar Parakazandiran.Com okuyucuları ! Bugün kriptopara girişimcilerini hedef aldım ve çoğunun merak ettiği bir soruyu detaylıca incelemek istedim . Peki nedir bu konu hemen söylemek istiyorum ” ERC-20 TOKEN Nasıl Oluşturulur ? “ bugün bu konuyu inceleyeceğiz ve elimden geldiğince teknik detaylara girmeden yüzeysel, hızlı ve kolay bir şekilde ERC-20 TOKEN Nasıl Oluşturulur ? bunu ele alacağız.

İlk olarak ihtiyacımız olan bir google chrome eklentisi bulunuyor bu eklentinin adı ” Metamask ” . Metamask eklentisi bir ethereum cüzdan olmakla birlikte aynı zamanda sizlerin kolayca ethereum tabanlı ERC-20 Token oluşturması için destek sağlıyor. Metamask kullanarak önce test ağında token yaratabilir ardından bir sorun olmadığını düşünüyorsanız bunu ana ağa yani main networke aynı işlemleri tekrarlayarak taşıyabilir ve kendi coininizi üretebilirsiniz.

Buraya kadar herşey güzelse Metamask‘ı indirin ve kurun . Kurulum aşamalarını anlatma gereksinimi duymuyorum çünkü çok basit ve hızlı standart bir Google Chrome eklentisinden farksız.

Öncelikle bilmeniz gereken bir kavram var Smart Contract.

Smart Contract Nedir ?

Smart Contract Ethereum ağında ERC-20 Token oluşturabilmeniz için gerekli olan ve oluşturduğunuz coinin tüm işleyişini onu yazarken kodlarda belirttiğiniz şekilde yürüten bir akıllı kontrat olarak tanımlayabiliriz. Bu kontrat işleyişi sırasında GAS Price olarak adlandırılan bir komisyon talep etmekte bu nedenle maksimum şekilde optimize edilmiş bir akıllı kontrat hazırlamak çok önemli.

1. Aşama Ethereum Adresi Oluşturmak

Metamask‘ı indirdiyseniz burdan sonra benimle beraber devam edebilirsiniz demektir. Öncelikle bir cüzdan oluşturmamız gerek bunu “Akıllı” olarak veya istediğiniz bir isimde adlandırın. Bunun için Metamask logosuna tıklayın ardından “Hesap oluştur” > Hesap Adını Girin > Yarat diyerek bu aşamayı başarıyla tamamlamış olacaksınız hadi geçelim ” ERC-20 Token Nasıl Oluşturulur ? ” sorusunun ikinci aşamasına.

2. Aşama Akıllı Kontrat (Smart Contract) Oluşturmak

Bu kontratları oluşturmak için kullandığımız bir yazılım dili var adı : Solidity ve bu yazdığımız sözleşmeleri test edebilmemiz içinde bir başka resmi ethereum uygulaması Remix (http://remix.ethereum.org)

Öncelikle verdiğim linkten kodu kopyalayın ve kendi kullandığınız herhangi bir yazı editörüne yapıştırın -> ERC-20 TOKEN Nasıl Oluşturulur ?

Değişmesi gereken ve sizin kendinize göre bir ERC-20 TOKEN oluşturmanız için gerekli olan satırlar var :

  • 82: contract’tan sonraki kelimeyi kendi belirlediğiniz token adı ile değiştirmelisiniz. Örneğimizde MilliCoin olarak bulunmakta
  • 95: function’dan sonraki kelime için de tümüyle aynı ismi vermeniz gerekiyor.
  • 96: Symbol olarak tokenınızın 3 harfli kısaltmasını yazın.
  • 97: Name bölümünde ise tokenımızın adını yazacağız.
  • 99: _totalSupply, rezerve yarattığımız tokendan kaç tane olacağını belirler.
  • 100,101: Bu kısım hayati önem taşımakta. Çünkü tüm tokenlar buraya gelecek. 0x ile başlayan görmekte olduğunuz cüzdan adreslerini MetaMask üzerinden yarattığımız kendimize ait olan adreslerimiz ile değiştireceğiz. Bunun için tekrar Metamask logosuna tıklayın ve “Ayrıntılar” yazısının altında bulunan adresi kopyalayarak satırlardakiler ile değiştirin.

3. Aşama Akıllı Kontrat (Smart Contract) Yayınlamak

Artık buraya kadar her şey güzelse kaldı geriye son iki adım ve sonrasında nur topu gibi yeni bir coinimiz olacak. Yukarıda linkini vermiş olduğum Remix sitesine giriş yapın ekrandaki tüm kodları silin tertemiz olsun . Ardından kopyalamış ve kendinize göre düzenlemiş olduğunuz akıllı kontratı buraya yapıştırın . Sağdaki sekmelerde sizin adlandırdığınız coini göreceksiniz onu seçin ve “Deploy” butonuna tıklayın. Sizi bir Metamask sekmesi karşılayacak ve GAS PRICE ödemesiyle birlikte onaylaya bastığınızda coininiz hayata geçecek. İşlemin TxHash‘ini alarak EtherScan üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aşağıdaki gibi gözükmeli sorguladığınızda .

4. Aşama Akıllı Kontratı (Smart Contract) Onaylamak Ve Doğrulamak

Yukarıdaki ekranda “To:” satırındaki Contract yazısının hemen solundaki linke tıklayın. Aşağıdaki gibi bir ekran açılacak .

“Verify And Publish” yazısına direk tıklıyoruz.

Burda bizi bekleyen 4 farklı adım bulunmakta.

  1. Coinimizin tam adını kontrattakiyle aynı şekilde Contract Name alanına yazıyoruz.
  2. Remix Compiler Versiyonunu girmemizi istiyor bunu açık olan sayfanın URL kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.
  3. Optimization kısmını ‘NO’ olarak işaretliyoruz.
  4. Remix ile çalıştırdığımız kodu hiç değiştirmeden tamamıyla en alttaki alana eksiksiz yapıştırıyoruz.

Şöyle bir görüntü olmalı karşınızda :

Buraya kadar herşey yolunda gittiyse “Verify And Publish” butonuna heves ve heyecanla tıklayarak ERC-20 Token Nasıl Oluşturulur ? sorusunu beraber cevaplamış oluyoruz çünkü tebrikle artık sizde kendi coininize sahipsiniz.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir bu yazıyı yazmak bir hayli yorsa bile fazlasıyla keyifliydi . Herhangi takıldığınız bir nokta olursa yorum üzerinden soru sorabilirsiniz yanıtlamaktan zevk duyarım . Her türlü soru, sorun ve iletişim için : bilgi@parakazandiran.com

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Taha Ege Aydın