ICO Nedir ? İşleyişi Nasıldır ?

Yazar Yorum Yap 8 Görüntüleme

ICO; kripto para sektöründe bulunanlar için önemli bir terimdir. İlk coin arzı olarak bilinmektedir. Blockchain platformlarını, ürünlerini ve hizmetlerini daha yeni tasarlayan projeler tarafından kullanıldıkları bilinmektedir. İlk coin arzında ödemeler genel olarak Bitcoin veya Ethereum ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, itibari paraların kabul edildiği durumlar vardır. Kısaca, şirket projeleri için fon toplama yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. 

Günümüzde, birçok yatırımcı, ICO’lara katılımcı olmaktadır. Bunun sebebi ise, şirketlerin başarılı olacağına inanılması ve talep yaratarak tokenlarının değerinin yükseleceği beklentisidir. Kısaca ifade etmek gerekirse; belirli bir kripto para projesinin erken katılımcısı olmak ciddi bir avantajdır. Bu sayede, katılımcıların iyi bir yatırım geliri elde etmesi amaçlanmaktadır. 

Yeni Başlayanlar İçin ICO

ICO’ların şirketler adına büyük bir önemi bulunmaktadır. Şirketlerin ilk aşamalarında fon yaratmak adına para toplamaları için kullanılmaktadır. Ancak, token satın alan yatırımcıların şirketin herhangi bir hissesine sahip olması söz konusu değildir. ICO tokenlarının yaratılması Ethereum ile yakından alakalıdır. Ethereum Blockchain’i üzerinde ERC-20 token standardı takip edilerek yaratılmaktadır. Bu bağlamda, ICO tokenlarının aynı zamanda ERC-20 tokenları olarak bilindiğini söyleyebiliriz. 

ICO’ları daha iyi anlamak adına Ethereum üzerinden örnek vermeye devam edebiliriz. Herhangi bir şirketin kendi dijital tokenlarını yaratmak ve yayınlamak adına Ethereum akıllı kontratlarını kullanması mümkündür. ERC-20 protokolü; herhangi bir şirketin Ethereum Blockchain’i üzerinde bir token yayınlayabilmesi için belirli kurallar ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, akıllı kontratlar; bu kurallara uyulmasını sağlamaktadır. 

Yukarıdaki hususlara ek olarak, şirket kurucularının kendi tokenlarını yaratmalarının ardından yatırımcıları, ICO’larına katılmak adına ikna etmesi gerekmektedir. Bu noktada, şirket hedeflerinin anlatılması adına whitepaper oluşturulmaktadır. Söz konusu whitepaper üzerinde ICO’ya katılan kişiler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kendi kripto para projelerinin neden başarılı olacağına dair birtakım detaylı açıklamalar yer almaktadır. Ayrıca, şirket kurucularının projelerinin neden başarılı olacağını anlatması için bir web sitesi hazırlaması söz konusudur. 

Son olarak, herkesin birtakım yönlendirmeler sayesinde ICO yaratması mümkündür. Ancak, başarılı bir ICO gerçekleştirmek için projenin ikna edici olması şarttır. 

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Taha Ege Aydın